Чи можна обдурити детектор брехні?


Чи можна обдурити детектор брехні

Легко перехитрити поліграф? Оглядач BBC Future вирішила спробувати.

«Полиграф — це не іграшка, — попередив мене співзасновник Інституту поліграфічного тестування Еран Газіт, коли я зателефонувала йому з проханням пройти тест для написання статті. — Він працює тільки в тому випадку, якщо ви кровно зацікавлені в результатах, якщо вам є що втрачати роботу, сім’ю, свободу».

І все ж я приїхала сюди, щоб поговорити з батьком Ерана, Морди Газитом, який десять років пропрацював в службі поліграфічного тестування ізраїльської поліції, а потім відкрив у Тель-Авіві власну організацію проведення перевірок на детекторі брехні.

А ще я приїхала для того, щоб спробувати обдурити поліграф.

  • Чи може ваш власний мозок викрити вас у брехні?
  • Як думки про смерть змінюють наш світогляд
  • Як подолати джетлаг: поради авіаторів
  • Чому, ледь переступивши через поріг, ми забуваємо, куди йшли

Ось так я й опинилася в зручному кріслі з двома ременями на грудях, металевими приладами на пальцях і напульсным тонометром на зап’ясті.

Проводки від моєї амуніції приєднані до блоку, що нагадує кабельний модем, який тут же пересилає дані на ноутбук Морди.

У суді багатьох країн результати поліграфічного тесту як докази не приймаються, але влада знайшла їм інше застосування

Поліграф, який часто називають детектором брехні, працює за принципом вимірювання фізіологічних змін в організмі людини за такими показниками, як частота дихання, пульс, тиск і гальванічна реакція шкіри, під якою розуміються її електричні властивості.

Серед інших методів — відстеження змін в зрачковой реакції і діяльності мозку за допомогою функціональної МРТ.

У США і більшості європейських країн результати поліграфічного тесту не приймаються в кримінальному суді як докази. Проте влада знайшли їм інше застосування.

У Великобританії поліграф використовується в рамках нагляду за звільненими та умовно засудженими особами, які вчинили тяжкі злочини на сексуальному ґрунті, і за підсумками тестування десятки людей знову опиняються у в’язниці.

У США тест на детекторі брехні проходять кандидати на роботу в ЦРУ та інших державних відомствах.

Уолт Гудсон, президент Американської асоціації поліграфологів, який пропрацював 25 років у поліції штату Техас, розповідає, яку роль відіграють ці прилади при проведенні поліцейських розслідувань.

«Вони дуже корисні на етапі визначення кола основних підозрюваних. Це дуже простий і швидкий спосіб: за підсумками тесту приймається рішення про те, чи варто брати людину в розробку чи слід шукати інших підозрюваних».

А надання сприяння в спробах обдурити поліграф, як з’ясувалося, може мати серйозні правові наслідки.

Нещодавно колишній співробітник поліції міста Оклахома-Сіті (США) був засуджений до двох років тюремного ув’язнення за консультування які працювали під прикриттям федеральних агентів, які сказали йому, що хочуть приховати скоєні ними злочини.

Спроба обману

Але чи може непідготовлена людина ніби мене перехитрити поліграфолога?

Ледве познайомившись з Морди, я відразу відчула, ніби перебуваю в суспільстві представника держорганів.

Відразу видно, що 69-річний поліграфолог володіє багатим досвідом. Він вів себе дуже професійно, говорив впевнено і, дивлячись мені прямо в очі, попросив пред’явити журналістське посвідчення.

Зазвичай поліграфологи використовують при тестуванні набір із значущих і незначущих питань

Мені раптом спало на думку, що навіть якщо мені вдасться обдурити прилад, ця людина все одно мене розкусить.

Я відразу розхвилювалася, ніби мене могли звинуватити в чому-те, чого я не робила.

Пізніше я дізналася, що таке поведінка тестуючого теж є частиною випробування.

Зазвичай поліграфологи використовують при тестуванні набір значущих («Це ви пограбували банк?») і незначущих питань («Ви коли-небудь брали що-небудь чуже?»).

Оскільки на незначущі запитання неможливо відповісти «ні», не збрехавши хоча б частково, передбачається, що фізіологічна реакція на незначущі запитання може служити базовим значенням.

Сенс полягає в тому, щоб визначити тілесну реакцію людини на брехню за відсутності стресу — це допомагає оператору поліграфа з більшою впевненістю встановити, що людина бреше в умовах стресу, ніж якби показання приладу порівнювалися з реакцією на очевидні запитання (наприклад, «Ви чоловік?»).

За словами Джорджа Машка, який з 2000 року веде сайт antipolygraph.org для того, щоб обдурити поліграф, необхідно розпізнати контрольні питання і посилити свою реакцію на них.

Перехитрити поліграфологів-новачків цілком можливо, але з досвідченими фахівцями важче

«Коли вам задають запитання, на зразок ‘Ви коли-небудь брехали, щоб уникнути проблем?’, можна спробувати якомога швидше вирішити в розумі складну математичну задачу».

«Така розумова діяльність зазвичай сприяє посиленому потовиділенню, почастішання дихання і так далі, — розповідає він. — Якщо ваша реакція на контрольні питання буде сильніше, ніж на значущі, ви успішно пройдете тестування».

Як говорить Гудсон, перехитрити поліграфологів-новачків цілком можливо, але з досвідченими фахівцями важче.

«Змінити фізіологічні реакції людського організму нескладно, противники поліграфічних тестів створили багато сайтів, за допомогою яких можна цьому навчитися. Однак вони не допоможуть змінити ті фізіологічні реакції, які спеціаліст-поліграфолог сприймає як природний відповідь на питання в рамках тестування», — попереджає він.

«Коли випробуваний намагається змінити нормальну реакцію організму або намагається її контролювати, дані виходять спотвореними, і оператор поліграфа, навчений виявляти такі неприродні фізіологічні реакції, може легко помітити».

Деякі вчені також стурбовані тим, що в разі збою апарат видає більше помилкових позитивних результатів (це означає, що невинні люди можуть помилково не пройти тест), ніж помилкових негативних (це означає, що винні помилково можуть його пройти).

Чистота досвіду

Це явище було згадано в доповіді Британського психологічного товариства (2004), присвяченому достовірності результатів поліграфічних тестів.

Гудсон попереджає, що деякі люди, кажучи правду, не можуть пройти тест з-за надмірно активних спроб контролювати свої тілесні реакції.

Приблизно в 15% випадків результати тестів, заснованих на порівняльних питаннях, були некоректними

«За відомостями, почерпнутих із спеціальної літератури, коли правдиві люди прагнуть змінити свої фізіологічні показники в надії, що це допоможе їм пройти тест, багато з них визначаються як обманщики», — говорить він.

Багатьох фахівців турбує і те, що сама теорія, покладена в основу поліграфа, помилкова, оскільки фізіологічна реакція не обов’язково пов’язана з наданням неправдивої інформації.

За даними мета-аналізу, проведеного в 2011 році Американською асоціацією поліграфологів, приблизно в 15% випадків результати тестів, заснованих на порівняльних питаннях, були некоректними.

Однак той вид тесту, який належить мені, надійніше і трохи складніше для брехунів.Оскільки я проходжу випробування для того, щоб написати статтю, Морди придумав для мене спосіб перевірити систему на практиці без жодних порівняльних питань.

Він попросив мене написати на листку цифру від одного до семи і пояснив, що буде відслідковувати реакцію мого організму на спроби збрехати про кожну цифру, ніби я її не писала.

Це спрощений варіант тесту на винну знання, використовуваного при розслідуванні злочинів, про скоєння яких стало відомо.

Оператор повідомляє можливого підозрюваного конкретні відомості, пов’язані та не пов’язані із злочином, щоб перевірити його реакцію на що відноситься до справи інформацію.

Візьмемо, наприклад, пограбування банку. Можна назвати людині вкрадену суму в низці інших чисел або показати справжню записку з вимогою викупу, подсунутую касиру, поряд з іншими записками, складеними співробітниками поліції.

Хоча Машка стверджує, що і це випробування можна пройти обманним шляхом, за даними Британського психологічного товариства, вчені вважають тест на винну знання теоретично більш надійним і менш суперечливим, ніж стратегія порівняльних питань.

За даними мета-аналізу, проведеного в 2011 році Американською асоціацією поліграфологів, частка помилкових результатів при такому вигляді тестування була ближче до 10%.

Загалом, спосіб аж ніяк не ідеальний — але мені він спрацював. Я провалилася з тріском.

Нижче наведено графік моїх фізіологічних реакцій. Цікаво, чи вдасться вам виявити, де я збрехала?

(Легенда: По осі Х зазначено час. Жовті стовпці позначають кожний з питань, починаючи з номера чотири, потім два, шість і так далі. Сині лінії — частота дихання. Червона лінія — тиск і пульс. Тонка чорна лінія — рухи. Товста чорна лінія — гальванічна реакція шкіри).

Якщо подивитися на жирну чорну лінію, легко здогадатися, що я збрехала з приводу цифри шість. І Морди теж це помітив.