Просочення дерева лляною олією


Будь-яка деревина – речовина з яскраво вираженими гідрофільними властивостями (інакше кажучи, вона добре вбирає воду). Для виробів з дерева це велика проблема, і тому, щоб уникнути спочатку розсихання, потім розтріскування, а потім і остаточної втрати експлуатаційних властивостей, деревину необхідно обробляти чимось водовідштовхувальним. Пропоную почитати як правильно пропитка дерева льняным маслом

З цим чудово справляються фарби – але під ними ховається цілком деревна структура. Прозорі лаки усувають цей недолік – але вони шкідливі для здоров’я. Дещо краще – різні морилки, але і вони небездоганні в питаннях екологічної чистоти. Таким чином, залишаються тільки натуральні матеріали – і одним з кращих серед них є лляне масло (особливо в комбінації з фінішною обробкою воском).

Переваги лляної олії перед іншими просоченнями ↑

Насамперед, воно зовсім недорого і універсально. При цьому його гідроізоляційні властивості виняткові, а екологічна безпека більш ніж бездоганна (досить згадати, що олія з насіння льону в народній медицині використовується як найсильніший засіб для очищення ШКТ і кишечника). Крім того, лляне масло:

проникає в найдрібніші пори;
повністю вбирається;
сприяє підвищенню зносостійкості і механічної міцності дерева;
володіє сильними антибактеріальними та протигрибковими властивостями;
і, нарешті, виразно підкреслює красу структури будь-якої породи деревини.
Завдяки наявності в лляній олії поліненасичених линоленовых кислот, при просяканні дерев’яних поверхонь в присутності світла і кисню повітря вони полімеризуються, перетворюючись в напівтверду масу. У зв’язку з цим, досить дати дереву після просочення як слід висохнути – і лляні гліцериди зіграють для деревини роль своєрідного захисного і всепроникаючого клею, заповнила всі пори і отверділого.

Масло
Просочення дерева лляною олією. Технологія ↑

Сам процес просочення, в залежності від розміру виробів, здійснюється за однією з двох технологій:

вимочування (якщо це невеликий предмет – ложка, кубок, дерев’яна іграшка і т. д. – який можна опустити в масло цілком);
або втирання (якщо такої можливості немає – для підлог, дверей, вікон, сходів тощо).
Описувати вимочування немає потреби – досить сказати, що дрібному предмету потрібно від 24 до 48 годин занурення в масло і ще приблизно 2 тижні для повного висихання (з додаванням в масло дьогтю, скипидару або воску цей термін скорочується до 2-3 днів).

Що стосується втирання ця технологія вимагає дотримання ряду обов’язкових правил.

Втирання здійснюється тільки поздовжньо по відношенню до напряму волокон.
Максимальний показник вологості деревини для просочування поверхні лляною олією – 12-15%.
Не повинно бути надмірно вологим і саме приміщення, де буде просочуватися, а потім висихати виріб з дерева – показник до 70% вологості повітря вважається гранично допустимою. Те ж саме відноситься до обробки на відкритому повітрі – необхідна сонячна погода і повна відсутність туману, сильної похмурості або роси на траві.
Поверхня перед обробкою необхідно самим ретельним чином зачистити дрібним наждаком і пилососом повністю здути деревний пил.
Олія наноситься не одноразово, а багаторазово (у середньому – 7-8 разів) – дуже тонкими шарами з перервою на всмоктування кожного шару, на що потрібно близько доби.
Нанесення здійснюється пензлем, валиком, поролоновим спонжіком або щільною, у кілька разів складеної тканиною.
Просочення забарвлених, лакованих або просмоленных поверхонь (навіть при поверхневій очищенні цих покриттів) практично марна – масло просто не зможе проникнути на достатню глибину.
Поверхні, що піддаються інтенсивному стирання (наприклад, підлога) вимагають повторення обробки не рідше 1 разу в 3 місяці. При малому ступені впливу (для шаф, настінних полиць, сходових балясин і т. д.) процедура просочення може проводитися в 10 разів рідше – 1 раз в 2-3 року.